top of page

BIO

photo: Maroš Simon

 Skladateľ, zvukový designer a saxofonista narodený v Bratislave (1981).

Doktorandské štúdium ukončil na HAMU v Prahe u Michala Rataja. Magisterské štúdium v skladbe ukončil na VŠMU v Bratislave u Vladimíra Godára. Do tretieho roka štúdia študoval u Jevgenija Iršaia. Kompozičné začiatky absolvoval u Ilju Zeljenku. Rovnako je absolvent hudobnej vedy na Univerzite Komenského v Bratislave.

 Je držiteľom troch víťazných ocenenení Radio Head Awards v sekcii experimentálna hudba za skladbu „Kyberpunkomša“ (2018) a albumy „S‘ihmon“ a „+“ s kapelou Shibuya Motors (2020).

Je autorom jednoaktových opier Muž v skafandri, Záhada tyče, Zázračná masážna tyč pre úradnikov vo verejných inštitúciach a troch video opier - Zub za zub, Oko za oko a Tyč a nedokončenej opery Outpark. Jeho skladbu The quartet of Tentacles Reaching Out odohral Kronos Quartet. Napísal Teóriu absolútneho smútku pre soprán a orchester, kabaretnú suitu BallOnAir, desaťčasťové Requiem za mafiána pre a capella zbor a kontratenoristu, komorný klavírny koncert, skladby pre komorný ansámbel, množstvo elektroakustických skladieb, ako aj skladieb pre menšie obsadenia, sólistov, tak aj jednotlivých skladieb pre autorské zoskupenia ako Dunkeltherapie alebo Funeral Marching Band.

Ako saxofonista sa zameriava na voľne improvizovanú hudbu alebo hudbu s presahmi do grafických partitúr alebo otvorených diel. Interpretoval súčasné skladby na festivaloch ako Pražské jaro (2017) alebo ako sólista hral s Pražskou komorní filharmónii skladby Jana Trojana (2017, 2018).

Vytvoril hudbu do desiatky dokumentárnych filmov. Pravidelne spolupracuje s Ivanom Ostrochovským alebo Róbertom Kirchhoffom. Hudbu vytvoril aj pre Zuzanu Liovú, Lenku Chovanec - Morvčíkovú, Katarínu Hlinčíkovú, Roberta Švedu, Petra Kerekeša alebo Janu Bučko.

Popri kompozičnej práci sa aktívne venuje improvizovanej hudbe v stredoeurópskom kontexte. Ako saxofonista je súčasťou alebo vytvára rôzne formácie v Krakove, Prahe, Viedni, Bratislave, Košiciach alebo v Budapešti.

V roku 2006 založil improvizačný orchester Frutti di Mare, premenlivý ansámbel viac ako 60 vystupujících v jedenástich odlišných konceptuálnych projektoch. V tom istom roku vytvoril improvizačný ansámble Musica Falsa et Ficta, s ktorým popri množstve koncertov a realizácii nahral v roku 2015 CD Hexenprocessen Martina Burlasa.

 

V súčasnosti pracuje na skladbe BLIKY pre veľký orchester, elektroniku a recitátora na texty Fedora Gála.Tvorbu orchestrálneho diela BLIKY podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

  Composer, sound designer and saxophonist. He is focused on contemporary music, improvised music, electroacoustic music and conceptual audiovisual work. He is author of many compositions for solo instruments, chamber and ensemble pieces and music for film. He studied on HAMU as PhD. students (Michal Rataj, lector). He graduated at Academy for Performing Art – VŠMU in Bratislava where he studied composition with composer Vladimír Godár. Before, he studied composition with composers Ilja Zeljenka, Jevgenij Iršai. and Musicology on Comenius University in Bratislava. He studied saxophone at the Conservatory with Dušan Húšťava, piano with Venceslava Ilievska.

  He is author of four opera pieces. From 2007 to 2010 he realized audiovisual conceptual project Frutti di mare in 11 parts with more than 65 instrumentalists. He is founder and artistic leader of improvisational symphony orchestra Musica falsa et ficta (from 2006) – currently, he works on project Next Variations for Goldberg. Recently, he prepared new record and performance with the group Dunkeltherapy II. He also performs in experimental music bands/projects: Shibuya Motors (with ddkern and Slávo Krekovič – CD: Shibuya Motors with ddkern, 2010 AtraktArt), My Live Evil (with Alexander Platzner duo), Michal Paľko & Miroslav Tóth duo (recorded first CD in May 2012, Krakow, Poland ) and free jazz trio Ensemble 56 with Rafal Mazur and Miecislaw Górka or Funeral Band in Budapest.

  His composition The quartet of Tentacles Reaching Out premiered Kronos Quartet in 2017.

  His pieces were presented at many concerts and festivals in Slovakia and abroad. As leader, he organizes music workshops and Composition Laboratory.

bottom of page