top of page

BIO

photo: Maroš Simon

 Skladateľ, zvukový designer a saxofonista narodený v Bratislave (1981).

Doktorandské štúdium ukončil na HAMU v Prahe u Michala Rataja. Magisterské štúdium v skladbe ukončil na VŠMU v Bratislave u Vladimíra Godára. Do tretieho roka štúdia študoval u Jevgenija Iršaia. Kompozičné začiatky absolvoval u Ilju Zeljenku. Rovnako je absolvent hudobnej vedy na Univerzite Komenského v Bratislave.Momentálne je zamestnaný v Českom rozhlase ako zvukový dizajnér.

Je držiteľom troch víťazných ocenenení Radio Head Awards v sekcii experimentálna hudba za skladbu „Kyberpunkomša“ (2018) a albumy „S‘ihmon“ a „+“ s kapelou Shibuya Motors (2020).

Je autorom opier Nulanus, Muž v skafandri, Záhada tyče, Tyč, Zázračná masážna tyč pre úradnikov vo verejných inštitúciach a troch video opier - Zub za zub, Oko za oko
 a nedokončenej opery Outpark. Jeho skladbu The quartet of Tentacles Reaching Out odohral Kronos Quartet. Napísal Teóriu absolútneho smútku pre soprán a orchester, BLIKY pre veľký orchester a recitátora na texty Fedora Gála. kabaretnú suitu BallOnAir, desaťčasťové Requiem za mafiána pre a capella zbor a kontratenoristu, komorný klavírny koncert, skladby pre komorný ansámbel, množstvo elektroakustických skladieb, ako aj skladieb pre menšie obsadenia a sólistov.

 

Založil a účinkuje v kapelách Drť, Srnka, Predskokan Otrok alebo s Dystopic Requiem Quartet.

Ako saxofonista sa zameriava na voľne improvizovanú hudbu alebo hudbu s presahmi do grafických partitúr alebo otvorených diel. Interpretoval súčasné skladby na festivaloch ako Pražské jaro (2017) alebo ako sólista hral s Pražskou komorní filharmónii skladby Jana Trojana (2017, 2018).

Vytvoril hudbu do desiatky dokumentárnych a hraných filmov. Spolupracuje s Ivanom Ostrochovským, Róbertom Kirchhoffom. Hudbu vytvoril aj pre Zuzanu Liovú, Lenku Chovanec - Morvčíkovú, Katarínu Hlinčíkovú, Roberta Švedu, Petra Kerekeša alebo Janu Bučko alebo Vieru Čakányovú.

V roku 2006 založil improvizačný orchester Frutti di Mare, premenlivý ansámbel viac ako 60 vystupujících v jedenástich odlišných konceptuálnych projektoch. V tom istom roku vytvoril improvizačný ansámble Musica Falsa et Ficta, s ktorým popri množstve koncertov a realizácii nahral v roku 2015 CD Hexenprocessen Martina Burlasa.

Tvorbu orchestrálneho diela BLIKY podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

 

  Miroslav Tóth (*1981)


Composer, sound designer and saxophonist. He is focused on contemporary music, improvised music, electroacoustic, conceptual audiovisual work and film music. He is the author of many compositions for solo instruments, chamber, ensemble and orchestral pieces. He studied at HAMU as a PhD. student (Michal Rataj, lecturer). He graduated at Academy for Performing Art – VŠMU in Bratislava where he studied composition with composer Vladimír Godár. Before, he studied composition with composers Ilja Zeljenka, Jevgenij Iršai. and Musicology on Comenius University in Bratislava. He studied saxophone at the Conservatory with Dušan Húšťava, piano with Venceslava Ilievska. He is currently employed as a sound designer at the Czech Radio in Prague.

He is the author of five opera pieces. From 2007 to 2010 he completed the audiovisual conceptual project Frutti di mare in 11 parts with more than 65 instrumentalists. He is founder and artistic leader of improvisational symphony orchestra Musica falsa et ficta (from 2006) – currently, he works on project Next Variations for Goldberg. Recently, he prepared a new record and performance with the group Dystopic Requiem Quartet - Nonplaces (Nextfestival label). He also performs in experimental music bands/projects: Drť, Srnka, Predskokan Otrok, Shibuya Motors or Funeral Band. His composition The quartet of Tentacles Reaching Out premiered Kronos Quartet in 2018 at the Pohoda festival in Trencin.

bottom of page